Apple’dan yeni klavye ve fare geliyor!

apple mouse ve klavye

Apple’ın pek aktif olmadığı bilgisayar bileşenleri konusunda önemli bir yenilik ortaya çıktı. FCC sertifika sürecinde basına sızdırılan görüntülerde Apple’ın yeni klavyesi ve faresine ait çizimler ve yeni özellikler belli oldu. Eylül ayında düzenlenmesi planlanan etkinlikle, yeni Apple klavyesi ve faresini göreceğiz. Apple Magic Mouse 2 ve klavyenin detayları haberimizde.

apple-mouse-ve-klavye

Apple Wireless Keyboard olarak adlandırılan Apple klavyesi 2011 yılından beri herhangi bir değişikliğe uğramamıştı. Apple Magic Mouse ise 2009 yılından beri aynı teknolojiyi kullanıyordu. Bu teknoloji aslında aşina olduğumuz Bluetooth 2.0 bağlantısı. Kullanıcıları AA ve AAA boyutlarında piller ile çalıştırdıkları Apple marka klavye ve fare artık yenileniyor. Bluetooth 4.2 bağlantı teknolojisiyle çalışacak olan yeni Apple klavyesi ve Magic Mouse 2 faresi, artık çok daha hızlı veri transferi yapabilecek.

Ayrıca Bluetooth 4.2 ile birlikte gelen Bluetooth LE yani “Low Energy” teknolojisi sayesinde yeni ürünler çok daha az güç tüketimine sahip olacak. Bir diğer önemli yenilik ise artık Apple marka klavye ve farenize pil alma derdinden kurtulacaksınız. Yeni ürünleri pilleri Li-on bataryalar ile dahili olarak içlerinde yer alacak. Şarjları azaldığında kablo ile şarj edecek ve ardından aylarca kablosuz olarak kullanabileceksiniz.

applemouse_keyboard

Söz konusu bu yeni ürünler FCC’den sertifika alırken görüntülendi. Ürünler BCGA1657 ve BCGA1644 olarak adlandırılmış durumda. FCC sertifika sürecinde henüz satışa hazır olmadığı bilgisi verilmiş. Bluetooth 4.2 (LE) ve dahili Li-on pil dışında ürünlerde herhangi bir tasarımsal farklılık beklenmiyor. Muhtemelen Eylül ayındaki büyük etkinliğe kadar satışa çıkmayacaklar.

Küba da Kablosuz İnternet’e geçti!