Apple M1 Mac, hackerlar tarafından kötü amaçlı yazılım için kullanılıyor

Apple M1 Mac, hackerlar tarafından kötü amaçlı yazılım için kullanılıyor

Apple M1 Mac yalnızca birkaç aydır piyasada, ancak bilgisayar korsanlarının sistemleri hedeflemeye başlaması uzun sürmedi. Güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle, güçlü M1 çipi için özel olarak oluşturulmuş kötü amaçlı bir uygulama bulduğunu bildirdi.

Bir blog gönderisinde GoSearch22 adlı Safari reklam yazılımı uzantısının aslında Intel x86 işlemcileri için tasarlandığını yazdı. Wardle, Motherboard’a kötü amaçlı yazılımın kullanıcı verilerini topladığını bildirdi. Ayrıca ekranı yasadışı reklamlarla doldurduğunu ancak geliştiricilerinin GoSearch22‘yi daha zararlı işlevlerle güncelleyebileceğini de söyledi. Yeni Mac’ler, güvenli bir kullanım sözü veriyor. Ancak Wardle, “kötü amaçlı yazılım / reklam yazılımı yazarlarının, kötü amaçlı yaratımlarının Apple’ın en son donanımıyla yerel olarak uyumlu olmasını sağlamak için gerçekten çalıştıklarını” iddia ediyor. İşin kötü tarafı bu kötü amaçlı kullanımlar anti virüs programları tarafından fark edilemiyor.

Apple M1 Mac, hackerlar tarafından kötü amaçlı yazılım için kullanılıyor

Wardle, Alphabet’e ait antivirüs test platformu VirusTotal’daki kötü amaçlı yazılımı keşfettiğini duyurdu. Başka bir araştırmacı, Thomas Reed de konuyla ilgili konuştu. “M1 için yazılım derlemenin proje ayarlarında bir düğmeye basmak kadar kolay olabileceğini” söyledi. Bu yüzden bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımlarını Apple’ın en son işlemcisine uyarlamak için fazla bir şey yapmaları gerekmeyebilir. Şimdilik, araştırmacıların bulduğu yerel M1 kötü amaçlı yazılımı kendi başına tehlikeli bir tehdit gibi görünmüyor. Ancak bu yeni türlerin ortaya çıkışı, daha fazlasının geleceğini bildiriyor. Bu yüzden algılama araçlarının hazır olmak için bu boşluğu doldurması gerekli.

Eski sevgiliniz ya da sevmediğiniz birinin fotoğrafıyla tuvalet kağıdı yapabilirsiniz