AMD yeni Ryzen mobil işlemcilerini duyurdu

Ryzen

Ryzen 6000 Serisi işlemciler, Ryzen 5000 Serisine kıyasla tekli çekirdekte yüzde 11’e kadar, çoklu çekirdekte ise yüzde 28’e kadar daha iyi performans sunarken grafik performansını ise 2 kata kadar artırıyor.

TSMC’nin 6nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilen yeni AMD Ryzen 6000 Serisi işlemcileri, AAA oyunlarda 1080P çözünürlükte benzeri görülmemiş düzeyde grafik performansı sağlarken, oyun oynamanın yanı sıra son teknoloji özellikleri ve üstün pil ömrü sunuyor.

AMD, rekabette öne çıkan elit düzeyde oyun performansı için AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip yeni Ryzen 7 5800X3D masaüstü işlemcisini duyurdu. Firma ayrıca “Zen 4” mimarisiyle desteklenen ve AMD Socket AM5 kullanan yeni işlemcisi Ryzen 7000 Serisini de tanıttı.

Ryzen

AMD Ryzen 6000 Serisi İşlemciler

“Zen” mimarisiyle başlayan süreçte AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, watt başına daha iyi performans sunması için optimize edilen AMD “Zen 3+” çekirdeği üzerine inşa edildi. Bu yeni seri, 5000 Serisine göre 5 GHz’e kadar saat hızı, 1,3 kata kadar daha hızlı işlem hızı ve 2,1 kata kadar daha hızlı grafik performansıyla şimdiye kadarki en hızlı AMD Ryzen işlemcileri olma özelliğine sahip.

“Zen 3+” çekirdeği uyarlanabilir güç yönetimi özellikleri ve güç tasarrufuna yardımcı olan yeni derin uyku özelliği aracılığıyla güç ve verimlilik sağlıyor. En son çıkan AMD Ryzen işlemcilerle karşılaştırıldığında, AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler video konferans için yüzde 30’a kadar daha az güç tüketiyor. Bu, Ryzen 6000 Serisi işlemcilerin tek bir şarjla 24 saate kadar film oynatmayı, tamamen serin ve sessiz bir dizüstü bilgisayarda gerçekleştirmesiyle inanılmaz pil ömrü sağlıyor.

Ryzen

Yüksek performanslı sekiz çekirdeğe sahip, her biri aynı anda birden fazla görevi yerine getirerek 16 iş parçacığı işlem gücü sağlayan AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, önceki nesile göre tekli çekirdekte yüzde 11’e kadar, çoklu çekirdekte ise yüzde 28’e kadar daha iyi bir performans sağlıyor.

AMD RDNA 2 Mimarisi Tabanlı Grafikler

AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler aynı zamanda RDNA 2 mimarisini kullanan ilk mobil işlemciler son nesle göre iki kata kadar daha hızlı grafik performansıyla, PC oyunlarının büyük çoğunluğunu Full HD çözünürlükte sorunsuz bir şekilde oynatabilen dünyanın ilk tümleşik grafik kartı olma özelliğini taşıyor. Ryzen 6000 Serisi işlemciler, ultra yüksek çözünürlükler ve yenileme hızları sağlayan tamamen yeni bir bütünleşmiş ekran motoruna sahip. AMD Ryzen 6000 Serisi, rakiplerine kıyasla yüzde 70’e kadar daha hızlı AAA oyun deneyimi sunuyor, dinamik HDR ekranları destekliyor ve AMD FreeSync teknolojisi her şeyin sorunsuz olmasını sağlıyor.

Ryzen

AMD Ryzen PRO 6000 Serisi İşlemciler

Yine 2022’nin başlarında piyasaya çıkacak olan AMD Ryzen6000 PRO Serisi işlemciler, birinci sınıf platformlarda üst düzey deneyim sağlayan yeni özellikler ve teknolojiler sunacak. AMD “Zen 3+” mimarisi ve 6nm süreci üzerine inşa edilen AMD RyzenPRO işlemciler, ayrıca bir dizi güvenlik özelliği, yönetilebilirlik araçları, işletmelerin ve BT karar vericilerinin talep ettiği kurumsal düzeyde kararlılık ve güvenilirlik sunacak.

Lenovo, AMD ile bu baharda müşterilerine AMD RyzenPRO 6000 Serisi işlemcilere sahip ultra premium bir iş dizüstü bilgisayarı olan yeni ThinkPad Z’yi tanıtacak. Lenovo ve AMD, kusursuz tasarımı, başarılı ses ve video performansı, maksimum yanıt hızı, Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi ve Lenovo ThinkShield’den gelişmiş güvenlik özellikleri ile üstün bir işbirliği deneyimi sunmak için bir araya geldi.

Ryzen

AMD 3D V-Cache Teknolojisine sahip AMD Ryzen7 5800X3D Masaüstü İşlemcisi

AMD ayrıca, inanılmaz oyun deneyimlerini desteklemek için AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip ödüllü AMD Ryzen5000 Serisi masaüstü işlemcilerine yükseltme yaptığını da duyurdu. “Zen 3” çekirdek mimarisiyle desteklenen Ryzen7 5800X3D masaüstü işlemcisi, dünyanın en hızlı oyun işlemcisidir ve 1080P çözünürlükte belirli oyunlarda rakiplerinden ortalama %5 daha iyi performans sunar.

Rezonans teknolojisi iklim krizini önleyebilir: Yeni sistem