Ana SayfaHaberAmazon Web Servisleri Trend Micro Güvencesi Altında

Amazon Web Servisleri Trend Micro Güvencesi Altında

Trend Micro, bulut güvenliği çözümlerinin Amazon Web Servisleri’ne uyumlu hale getirildiğini açıkladı.

Las Vegas’ta düzenlenen Amazon Web Servisleri (AWS) re:Invent Conference platin sponsoru olan bulut güvenliğinin lideri Trend Micro, dünya çapındaki AWS kullanıcılarının Trend Micro’nun güvenlik avantajından yaralanacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, bundan böyle AWS Marketplace’i ziyaret eden kullanıcılar, Trend Micro güvenlik çözümlerine doğrudan ulaşarak bulut güvenliğini sağlayabilecek.

Trend Micro güvenlik çözümlerini tercih eden dünya çapındaki tüm kullanıcıların, Amazon’un bulut tabanlı uygulamalarına karşı geliştirilen tehditlerden, düzenlemelerle ilgili uyum sorunlarından ve bulutta depolanan özel verilerinden endişe etmesine gerek kalmıyor. AWS için optimize edilen Trend Micro bulut güvenliği çözümleri, yeni AWS örneklerini de otomatik olarak koruma altına alıyor. Bulutta depolanan verileri yine otomatik olarak şifreleyen Trend Micro çözümü, melez bulut yapısının da yönetimini tek bir merkezde topluyor. Daha önce açıklanan “Trend Ready for Cloud Service Providers” programıyla sertifikasını alan ilk genel bulut hizmet sağlayıcısı olan Amazon, müşterilerine önemli bir avantaj sağlıyor.

AWS ve Trend Micro’yu bir araya getiren lider BT hizmetleri şirketi Wipro, dünya çapındaki tüm kullanıcılara bulutta güvenlik ve verimli dağıtım imkânı tanıdı. Wipro Kurumsal Güvenlik Çözümleri Küresel Başkanı Sheetal Metha, “Amazon’un küresel dev şirketler için sağladığı bulut hizmetlerinin dağıtım çözümlerini Wipro gerçekleştiriyor” dedi ve ekledi: “Birçok müşterimiz AWS’ye geçerek bulutun nimetlerinden yararlanıyor. Biliyorlar ki, müşterilerimize bulut hizmetlerini sunarken içerisinde koruma hizmetleri de yer alıyor. Trend Micro’nun bulut güvenliği çözümleriyle artık müşterilerimizin kritik sunucularını, uygulamalarını ve kritik verilerini güvenle buluta taşıyoruz.”

Tehditlere karşı koruma

2005 yılından bu yana sanallaştırma ve bulut güvenliği konusunda yenilikçi çözümler üretmeye odaklanan Trend Micro, müşterilerinin buluttaki iş yükleri için kanıtlanmış uygulama ve sunucu koruması sağlıyor. Sürekli yenilikçi çözümler sunmaya devam eden Deep Security, müşterilerin AWS üzerinde ya da çevresinde kurduğu iş ağını kolaylıkla korumasına imkan tanıyor. Tamamen entegre edilmiş yazılım sayesinde Amazon EC2 çalışmalarında sunucu, uygulama ve veri güvenliği sağlanabiliyor. Anti-malware, güvenlik duvarı, IDS/IPS, web uygulama koruması, entegre görüntüleme, kayıt taraması ve raporlamanın herhangi bir kombinasyonuyla güvenlik çözümleri tamamen özelleştirilebiliyor. Kullanıcıları, Deep Security’nin son sürümüne Amazon Web Services Marketplace üzerinden kolaylıkla ulaşabilir. 

Hassas verilerin korunması

Trend Micro, hassas verilerin otomatik şifreleme ve anahtar yönetimi sayesinde korunmasını sağlarken, AWS kullanıcıları verinin gizliliğinden ve sadece o sunuculara kendi erişimleri olduğundan şifreleme anahtarları sayesinde emin oluyor. Trend Micro™ SecureCloud™ şirketlerin, şifrelenmiş verilerine erişiminin nerede ve ne zaman olacağını belirleyen kuralların oluşturulmasını sağlıyor. Bununla birlikte sunuculardaki güvenli depolama alanlarına erişim sağlanması sırasında, sunucuların kimlik sorgulaması için gerekli zemin de oluşturuluyor. SecureCloud’un üstün ve doğrudan güvenlik sağlayan şifreleme anahtarları, dosya sisteminde ya da yönetim altyapısında yeniden bir yerleşime ihtiyaç duymadan koruma sağlıyor.

Trend Micro güvenlik ürünleri bulut mimarisinde tepeden tırnağa çözüm sağlayarak AWS’ye sadece endüstrinin lider güvenlik çözümünü sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kritik entegrasyon noktalarını da kapsıyor:

  • AWS’de yer alan veri envanterinin Trend Micro güvenlik çözümlerine senkronizasyonunun kolaylıkla sağlanması, yöneticilere anında ve bütünüyle güvenlik yerleştirmeleri ile korumadaki herhangi bir boşluğu görmelerini sağlıyor.
  • AWS’de yer alan dosyalara yenileri eklendikçe otomatik olarak koruma sağlanırken, çıkartılan dosyalar da otomatik olarak yok ediliyor. Böylece bulutta güvenlik ve yönetim elastikiyeti tamamıyla sağlanmış oluyor.
  • Genellikle güvenlik yapılarında bulunan bariyerler kaldırılarak tüm korunan dosyalardaki veriler için kritik onarım sürecine görünürlük veriliyor. Bu sayede başarılı ve zamanlı bir çözüm getiriliyor.
  • AWS Depolama Ağ Geçidi’nin korunması, dahili yazılım uygulamasıyla bulut tabanlı depolamanın bağlantısını sağlayarak benzersiz bir entegrasyon sağlıyor. Kurumlar dahili BT yapısıyla AWS’de yer alan depolama altyapısını güvenle bir arada kullanabiliyor.
  • AWS Linux işletim sisteminin yanı sıra Microsoft Windows ve diğer Linux dağıtıcılarına (RedHat, SUSE, Ubuntu, CentOS) da destek sağlayan yapıyla şirketler tüm bulut yapılarını istedikleri gibi özelleştirebiliyor.
  • AWS, Trend Ready for Cloud Servise Providers program tarafından test edildi ve sertifikalandırıldı.

Sürdürülebilir bulutun yolu güvenlikten geçiyor

Sanallaştırma ve BT kaynaklarını tek bir havuzda toplayarak buluta taşıyan şirketler önemli miktarda maddi tasarruf sağlıyor ve sadece birkaç dakika içerisinde yeni bulut tabanlı uygulamaları kullanmaya başlayacak kadar esnek bir yapıya kavuşuyor. Tüm bunların yanında ölçeklenebilir yapısıyla bulut bilişim, istendiği anda şirketlerin masraflarını azaltabilmesini, harcamalarını öngörebilmesini sağlıyor. Ancak bulutun bu faydalarını sürdürülebilir kılmak için özel güvenlik tedbirleri gerekiyor. AWS donanım ve bulutun barındırıldığı tesisin güvenliğini kullanıcılarına sunarken, kullanıcıların işletim sistemlerini, uygulamalarını ve verilerini zararlı yazılım saldırılarına, sıfırıncı gün açıklarına ve veri sızıntılarına karşı koruması gerekiyor.

IDG’nin 2012 Bulut Bilişim Çalışması’na göre, kurumların %70’i sanallaştırma ya da bulutta güvenlik ve gizlilik endişesi taşıyor.  Bu endişenin yanı sıra Trend Micro’nun yıllık küresel bulut güvenliği anketinde de katılımcıların %43’ü, son bir yılda bulut servislerini kullanırken güvenlik sorunuyla karşılaştığını açıkladı. İş kritik uygulamaların buluta yerleştirilmesi ve maddi zararın getirdiği güvenlik endişelerinin kurumlarda yayılmaya devam etmesinin ardından, Amazon, Trend Micro ile çalışarak Trend Ready for Cloud Service Provider programından sertifikasını aldı. Bu sayede AWS, kendisinden hizmet alan şirketlerin bulut yolculuğunda Trend Micro ürünlerinin güvencesine sahip olduğunu gösterdi.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting