Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt istifa etti!

Alphabet Inc. Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirkette 17 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapan Eric Schmidt’in istifa ettiğini açıkladı. Şirket, Schmidt’in yönetim kurulunda görev yapmaya devam edeceğini ve şirkete bilimsel konularda danışmanlık yapacağını söyledi.

Ocak 2018’de yönetim kurulu başkanlığı görevini teslim edecek olan Eric Schmidt yaptığı açıklamada, “Alphabet için değişim vakti geldi” dedi.

Schmidit görevi geldiği günden beri Alphabet’e çok şey kattı. Başta 2004 yılında şirketin halka açılması ve mükemmel bir kurumsal yapılanma ile şirketi günümüz konumuna getirdi. Ayrıca Sun Microsystem’de on yıldan fazla çalışan Schmidt, 2001 yılında Google’da göreve başlamadan önce Novell yazılım şirketini yönetti.

Schmidt’in görev süresi boyunca birçok sorunla karşılaştı. 2011 yılında Google, Apple ve Intel gibi şirketlerin suçlu görüldüğü işe alma davası 2015 yıllında sonuçlandı. Davaya isimleri karışan teknoloji devleri uzlaşma bedeli olarak 415 milyon dolar ödedi. Alphabet Inc. şu anda 741 milyar doları piyasa değerine sahip ve analistlerin tahminlerine göre 2018’de yıllık gelirinin 100 milyar doları aşması bekleniyor.

Schmidt’in yerine gelecek olan isim ise Google şirketi kurucularından ve temel algoritma geliştiricilerinden Larry Page.

Almanya’nın Tüm Denizaltı Filosu Hizmet Dışı!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin