Ana Sayfa Haber Yotube Partnetship ( İş Ortaklığı Programı ) Kullanıcılara Neler Sunacak?

Yotube Partnetship ( İş Ortaklığı Programı ) Kullanıcılara Neler Sunacak?

Youtube 1 Ekim 2012’de Türkçe içerik desteği vermeye başladı ve bu tarihten sonra da Türk kullanıcılarına sunulacak hizmetlerin arttırılacağı sözünü vermişti. Bu çalışmaların ilk meyvesi de  Youtube Partnership ( İş Ortaklığı Programı) oldu.

Youtube bugün itibariyle Türkiye’de kullanıcıların reklam pastasından pay almasına olanak sağlayacak Youtube Partnership ( İş Ortaklığı Programı) programını başlattı. Konu hakkında Google İstanbul ofisinde Google+ üzerinde yapılan görüşme ile açıklamalarda bulunan YouTube EMEA Bölgesi İş Ortağı Geliştirme Operasyonları Birimi Kıdemli Stratejisti Christoph Poropatits, “Türkiye’deki içerik geliştiricilerin, girişimcilerin ve ilgili iş kollarının YouTube platformunun avantajlarından daha fazla faydalanmasına katkı sağlayacak YouTube İş Ortaklığı Programı’nı duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. “Türk kullanıcıların online dünyadaki aktifliği ve trendleri yakından takip ettiği gerçeğinden hareketle, Türkiye’den çok yaratıcı ve ilginç başarı hikayeleri çıkacağına, iş ortaklığı programımızın her ölçekteki içerik üreticisinin dünyaya açılmasına ve ülkenin ekonomik gelişmesini destekleyecek bir platform olacağına inanıyoruz” diyerek sözlerine devam eden Poropatits, İş ortaklarının YouTube’un yaşam kaynağı olduğunun altını çizen Christoph Poropatits, bu yıl gelecek kuşağın içerik üreticileri olduğuna inandıkları YouTube İş Ortakları’na yoğun şekilde yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. Geleceğin yıldızlarının ve yapım şirketlerinin YouTube’da yer alacağını ve artık keşfedilmek için ‘ne yaptığının değil kimi tanıdığının’ önemli olduğu devrin kapandığını söyleyen Poropatis, şöyle devam etti:

“İlgi çekici içerik her yerden gelebilir, biz de YouTube olarak insanlara gerekli platform ve araçları sunarak daha büyük işlerin gerçekleşmesini ve büyük izleyici kitlelerinin oluşmasını destekliyoruz. İş ortaklarımıza başka hiçbir dağıtım platformunda olmayan yaratıcılık ve herhangi bir yapım takvimi veya içerik yönlendirmesine bağlı kalmama özgürlüğü sağlıyoruz. Her geçen gün daha fazla kişinin YouTube’u yalnızca hobi değil aynı zamanda bir iş platformu olarak görmesini istiyoruz.”youtube_money
YouTube İş Ortaklığı Programı nasıl işliyor?

Ortaklık programına kabul edilen kullanıcının kısa bir on-line eğitim içerikli dokümanı tamamlaması ve ortaklık anlaşmasını kabul etmesi gerekiyor. Daha sonra ortak, YouTube’un reklamları için değerlendirmesini istediği videolarını seçiyor.  YouTube, bu videoların içinde veya yanında yer alan reklamların satışını gerçekleştirerek her ay ortağın Google AdSense hesabına kazancın belli bir miktarını aktarıyor. Reklam gelirinin çoğunluğu ortağa ait oluyor. Ortaklar işin sadece başarılı içerik üretimi tarafına yoğunlaşırken, YouTube da içeriğin dağıtımı ve gelire dönüştürülme bölümünü üstleniyor.

Ortağın kazancı, gelir kazanımı için kullanıma sunduğu videoların sayısına ve popülerliğine bağlı olarak değişiyor. Düzenli olarak 1 milyondan fazla kez izlenen video üreten ortaklar ayda bir kaç bin Euro kazanabiliyor.

YouTube iş ortaklarının başarılı olması için her geçen gün artan oranda eğitim ve kaynak desteği sağlıyor. Bunlar arasında Londra’daki YouTube Creator alanı (space), YouTube NextUp ve Creator Academy gibi programların yanı sıra YouTube Creator Playbook, Creator Hub ve Creator Channel yer alıyor.

Tüm bunlara ek olarak Christoph Poropatits çok yakında Youtube canlı yayın olanağının Türk kullanıcılara da açılacağının müjdesini verdi.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting