Windows tablet pazarında yükseliyor!


Microsoft, Windows işletim sistemli akıllı telefonlarda öne çıkamasa da tablet bilgisayar pazarında yükseliyor. İşte güncel rakamlar.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Windows, tablet pazarındaki yükselişine devam ediyor. Özellikle son bir yıl içerisinde Surface Pro tablet serisiyle dikkat çeken markanın yükselişi, istatistiklerde karşımıza çıkmaya başladı.

IDC, 2016 yılının ikinci çeyreğine ait raporunda Windows işletim sistemli tabletlere dikkat çekti. İçerisinde bulunduğumuz dönem itibariyle Microsoft’un tablet bilgisayar pazarında %9 gibi bir payı var. Artış ivmesini koruyan bu rakamın yıl sonuna kadar %10 geçmesi bekleniyor.

Android ve iOS karşısında akıllı telefon pazarında rekabet edemeyen Microsoft’un bu yükselişi önümüzdeki yıllarda Apple ve Google’ı rahatsız edecek seviyeye ulaşabilir. Beklentiler olumlu yönde.

Artışın en önemli sebebi Microsoft’un Windows 10 işletim sistemiyle birlikte artık masaüstü ve mobil platformları çok daha kolay bir şekilde senkronize edebilmesi. Kullanıcıların kişisel bilgisayarlarında kullanabildiği yazılımları mobil tarafta tablet bilgisayarlarında da kullanabilmesi cazip oluyor.

Diğer yandan tablet bilgisayar pazarında lider beklenildiği üzere Android. Android işletim sistemli tabletler %66.2 gibi ezici bir üstünlüğe sahip. İkinci sırada yer alan Apple, iPad ise pazarın %22.4’ünü elinde tutuyor. Üçüncü sırada Microsoft yer alıyor.

Eğer büyüme hızı bu şekilde devam ederse Microsoft’un 2020 yılında %20’lik barajı aşması bekleniyor. Beraberinde ise Google ve Apple için beklentiler olumsuz görünüyor. Yani Microsoft’un yükselişi devam ederken Apple ve Google tarafında pazar payı kaybı bekleniyor.

iPhone için en iyi ücretsiz klavye uygulamaları!


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git