Home Genel Üçüncü doz için Sinovac mı BioNTech mi olmak daha koruyucu?

Üçüncü doz için Sinovac mı BioNTech mi olmak daha koruyucu?

0
Koronavirüs kabusu

Brezilya’da yapılan bir araştırma, daha önce 2 doz Sinovac olmuş bireylerin üçüncü dozlarında hangi aşıyı tercih etmeleri gerektiğini açıkça ortaya koydu.

Üçüncü doz için Sinovac mı BioNTech mi olmak daha koruyucu? Aşıların üretilmeye başlandığı ilk günden bu yana en çok sorulan soruların başında, hangi aşının daha güvenli olduğu sorusu soruluyor. Tabi bu soruyu takip eden ikinci soru ise, hangisi daha koruyucu sorusu oluyor. Özellikle aşıların geliştirilmeye başlandığı ilk günlerde kafalarda büyük soru işaretleri yaratan bu sorular, neredeyse şu an artık kesinleşmiş yanıtlara sahip diyebiliriz. Ancak yine de Brezilya’da yapılan bir çalışma, bu yanıtı bilimselleştirmesi açısından bir hayli önemli.

Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından Oxford Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve sonuçları ünlü Lancet dergisinde yayımlanan çalışma, iki doz Sinovac aşısı olmuş bireylerin üçüncü doz aşılarında tercih edilen isimlere göre geliştirdikleri antikor seviyelerinde ciddi farklar oluştuğunu ortaya koydu.

Üçüncü doz için Sinovac mı BioNTech mi olmak daha koruyucu?

Buna göre daha önce 2 doz Sinovac aşısı olmuş toplam 1240 katılımcı 4 farklı gruba ayrıldı ve bu gruplara üçüncü doz aşı olarak Pfizer/BioNTeck, AstraZeneca, Johnson&Johnson ve Sinovac aşıları yapıldı.

Çalışma sonucunda yapılan kontrollerde, en etkili üçüncü doz aşının BioNTech olduğu, daha sonra Johnson&Johnson’ın geldiği, buna çok yakın bir değerle üçüncü sırada AstraZeneca’nın bulunduğu son sırada ise ilk üçle aralarında bir hayli fark bulunan Sinovac’ın geldiği görüldü.

Çalışmada ayrıca, iki doz Sinovac aşısı yaptıran 18-60 yaş arası kullanıcıların sadece %20,4’ünde tespit edilebilir düzeyde nötralize edici antikor bulundu. 60 yaş üstü kullanıcılarda ise oran %8,9’da kaldı.

Tükürüğünü satan TikTok fenomeni zengin oldu

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version