Türk Telekom’dan rekor büyüme

Türk Telekom CEO Dr. Paul Doany

Türk Telekom’un 2016 yılındaki gelirleri, halka arzdan bu yana yıllık bazda rekor büyüme oranı olan yüzde 10,9 ile 16,1 milyar Türk Lirası’na yükseldi.

2016 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Türk Telekom, toplam konsolide grup gelirlerinde şirket öngörülerinden daha güçlü bir şekilde rekor büyüme sağlayarak, yılı rekor seviyede gelir ve üstün operasyonel performans ile tamamladı.

Türk Lirası’nın ABD Doları ve Euro karşısında 2016 yılında yaşadığı değer kaybı ve kur zararları net kar yaratımına olumsuz yansısa da operasyonel olarak Türk Telekom oldukça başarılı bir yılı geride bıraktı. Rekor abone ve gelir büyümelerine ek olarak; faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) halka arzdan bu yana rekor seviyesi olan 5,5 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Buna ek olarak, Türk Telekom, 2016 yılında da yatırımlarınd a hız kesmedi ve 3,0 milyar Türk Lirası yatırım gerçekleştirerek Türkiye’nin dijital geleceğine katkı sağlamaya devam etti.

Türk Telekom’dan güçlü operasyonel sonuçlar: Rekor abone sayısı artışı

Türk Telekom güçlü operasyonel sonuçlar kaydettiği bir yılı daha geride bırakarak, 2016 yılında 1,5 milyonluk, halka arzdan bu yana rekor seviyedeki net abone kazanımı ile 38,9 milyona ulaştı. Geniş bant abone tabanı da halka arzdan bu yana en yüksek yıllık abone kazanımı olan 691 bin ile 2016 yılsonunda 8,7 milyona yükseldi. Fiber abone sayısı, yılsonunda 2 milyonu aşan Türk Telekom’un fiber uzunluğu 228 bin kilometre, fiber hane kapsama rakamı da 13,9 milyon olarak gerçekleşti. Şirketin mobil abone tabanı da 2015’teki güçlü 932 bin abone kazanımının ardından 2016’da 1,3 milyon artış ile 18,6 milyona yükseldi. Bir yıl önce yüzde 66 seviyesindeki akıllı telefon penetrasyonu ise 2016 yılsonunda yüzde 75’e yükseldi.

turk telekom

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul (Boulos H.B.) Doany 2016 yılsonu sonuçları hakkında şöyle konuştu:

Sektörün lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi pozisyonumuzu güçlendirdiğimiz, Türk Telekom tarihinde çok önemli gelişmeler kaydettiğimiz 2016 yılına ait finansal ve operasyonel sonuçları sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. 2016 yılına Türkiye’nin en büyük marka birleşmesini kaydederek başladık ve mobil, internet, telefon, TV ve yenilikçi dijital hizmetlerimizi tek mağazadan müşterilerimize sunar hale geldik. Grup içi güçlerimizi ve hizmetlerimizi bir araya getirerek yakaladığımız bu sinerji, 2016 sonuçlarımıza da başarılı bir şekilde yansıdı.

Tek marka çatısı altında birleştirdiğimiz altyapımız, satış kanallarımız ve katma değerli servislerimiz sayesinde mükemmel operasyonel sonuçlar elde ettik. 2008’deki halka arzdan bu yana rekor yıllık abone kazanımı ve rekor yıllık gelir büyümesi elde ettik. Abone sayımız 38,9 milyona, gelirlerimiz 16,1 milyar Türk Lirası’na ulaştı.

2016 mobil operasyonlarımız açısından da müşterilerimizin hayatını önemli ölçüde etkileyen dönüm noktası niteliğinde bir yıl oldu. 900MHz frekansını hızla yaygınlaştırarak 3G hizmetlerinin kapalı alanlarda güçlenmesini sağladık. LTE hizmetlerini kaliteli şekilde verebilmek için gerekli en önemli frekansları almamızın da etkisi ile LTE dönemine güçlü bir giriş yaptık. Şebeke kalitemizi yükseltmemiz sayesinde müşterilerimizin bilgiye erişimlerini kolaylaştırdık, hayatlarına hız kattık. Artan hızlarla birlikte veri tüketimi büyümesi önemli oranda artış gösterdi.

2016 sonu itibari ile akıllı telefon kullanıcılarımızın yüzde 53’ü LTE uyumlu telefon kullanıyor. LTE kullanıcılarının aylık ortalama mobil veri kullanımı da 3,9 GB’ye yükselmiş durumda. Müşterilerimize sunduğumuz değerlerin artmasından memnuniyet duyuyoruz.

Son fakat aynı derecede önemli hususlardan biri de, 2016’nın sonlarına doğru; daha iyi operasyonel çeviklik ve daha sade bir yapı altında faaliyet göstermemizi sağlayacak olan organizasyonel değişikliklerimiz oldu. Yeni yapıda organizasyonun diğer kademelerine de genişleyecek şekilde üst düzey pozisyonlarımızı sadeleştirdik. Amacımız ortak operasyonların sinerjilerinden maksimum fayda sağlamak ve icraatı güçlendirmek; bunu yaparken de mevcut pazar segmentasyon yapısını, diğer bir deyişle Bireysel ve Kurumsal Müşteri segmentasyonunu korumak. Yeni organizasyonun, şirketi bir sonraki pazar aşamalarına hazırlamada oldukça etkili olacağına inanıyorum.
Tüm çalışanlarımıza 2016 yılındaki katkıları ve emekleri için sonsuz teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde entegre yapımızdan aldığımız güçle paydaşlarımıza değer yaratmak için yeni verimlilik alanları keşfedip uygulamaya devam edeceğiz.

Plantronics BackBeat Go3 ile kablosuz müzik keyfi