Home Genel Tesla otomobil teslimatlarında ciddi düşüş yaşandı

Tesla otomobil teslimatlarında ciddi düşüş yaşandı

0
Tesla fabrika çalışanı şirkete karşı 'cinsel taciz' iddiasında bulundu

Tesla, yaşanan tedarik sıkıntısı yüzünden son çeyrekte beklediğinden çok daha az otomobil üretip teslim edebildi.

Bildiğiniz gibi şu anda tüm dünyada bir stok ve tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Pandemi döneminde başlayan bu sıkıntı hala tam anlamıyla giderilebilmiş değil. Üstelik Çin’de hala bazı bölgelerde zaman zaman karantina önlemleri kapsamında fabrikaların kapatılıyor olması, bu sıkıntının bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Çin’deki üretim tesislerinde yaşanan bu sıkıntı, haliyle tüm teknoloji dünyasını derinden etkiliyor. Telefon üreticilerinden oyun konsolu üreticilerine kadar pek çok şirket üretim sıkıntıları yaşıyor. Bu stok problemleri sebebiyle üretim sıkıntısı yaşayan bu şirketlerden biri de elektrikli otomobil devi Tesla.

Elon Musk’ın şirketi, pandemiye bağlı tedarik sıkıntıları sebebiyle müşterilerine teslim ettiği otomobillerin sayısını kayda değer ölçüde azaltmak zorunda kaldı. Şirket, 2022’nin ikinci çeyreğinde 254 bin 695 otomobil teslim edebildi. Bu da bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 18’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Şirketin Çin’deki bazı üretim tesislerini pandemi sebebiyle geçici olarak kapatmak zorunda kalmasının yaşanan bu düşüşteki bir numaralı etken olduğu söyleniyor. Ancak şirketin Austin ve Berlin’de açtığı yeni fabrikalarının istendiği gibi bir başlangıç yapamamasının da bu düşüşte payı olduğu söyleniyor.

Normalde şirketin teslim ettiği otomobil sayısında düşüş yaşanmadığı gibi aksine her çeyrekte üretilen ve teslim edilen otomobil sayısı biraz daha artıyordu. Hatta geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde üretilen otomobil sayısı bir önceki çeyrekten yüzde 26.5 fazlaydı. Bugüne kadar hep ürettiği otomobil sayısını arttırarak ilerleyen Tesla, tedarik sorunları sebebiyle yıllar sonra ilk kez bir önceki çeyrekten daha az otomobil üretti ve teslim etti.

Samsung yeni 3nm çiplerinin üretimine başladı

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version