Ana Sayfa Genel Şebeke sularında beyin yiyen amip bulundu!

Şebeke sularında beyin yiyen amip bulundu!

Bundan kısa bir süre önce şebeke sularında beyin yiyen amip tespit edilmişti. 6 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine yetkililer araştırmaları artırdı. İşte herkesin sağlığını tehdit eden bu gelişmelerin tüm detayları.

ABD’nin Teksas eyaletinde yer alan Lake Jackson şehri şebeke sularında beyin yiyen amip tespit edildi. Birçok kişi tarafından Naegleria fowleri ismiyle bilinen bu tür, son derece tehlikeli olabiliyor. Aslına bakacak olursanız Dünya genelinde böyle bir tür çok fazla görülmüyor. ABD’de 2009 ile 2018 yılları hesaplandığında sadece 34 beyin yiyen amip hastalığı ortaya çıktı.

Şebeke sularının kullanımı durduruldu

Teksas’taki sekiz topluluk ile yapılan görüşmeler sonucunda, onların kesinlikle şebeke sularından içmemeleri gerektiği ifade edildi. Hatta sadece tuvalet için bu sudan kullanmaları söylendi. Böylece en azından hastalığın çok fazla yayılmaması amaçlandı.

Şebeke sularında beyin yiyen amip

Açıklamalardan hemen sonra kimsenin şebeke suyu kullanmaması ortaya çıkabilecek ağır tabloyu az da olsa yumuşattı. Ancak tehlike tamamen geçmedi. Cumartesi günü Lake Jackson şehri haricinde diğer bölgelerin bu sulardan kullanabileceği ifade edildi. Şebeke suyunun kullanıma açılması ise yoğun dezenfekte çalışmalarından hemen sonra oldu.

BBC’de yer alan habere göre Naegleria fowleri, içme sularında kendiliğinden varolabiliyor. Bu, onun çok daha öngörülemez bir konuma geçmesine neden oluyor. Genel olarak kirli suyun vücuda burundan veya diğer bölgelerden girmesi ile ortaya çıkıyor. Her ne kadar sadece ABD’de görülse bile yine de Dünyanın birçok bölgesine yayılabilir. Sizce şebeke suları gerçekten de güvenilir mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümümden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting