Peugeot’dan yepyeni E-3008 atağı

E-3008

Yeni PEUGEOT E-3008, tasarımındaki yaratıcılığı, kullanıcılarına sunduğu sürüş keyfi ve elektrikli performansı, yeni bir boyuta taşıyor.

 PEUGEOT, ürün yelpazesi içindeki popüler modeli 3008’in yeni neslini tanıttı. Mevcut PEUGEOT 3008, son 7 yılda, 130 ülkede, 1.320.000’in üzerinde müşteriye ulaşan, markanın en çok satan modellerden biri olarak başarıyla tacını devretmeye hazırlanıyor.

Yeni E-3008 ile PEUGEOT, tamamen yeni bir döneme giriyor. PEUGEOT, 2025 yılı itibarıyla ürün gamını tamamen elektrikli motor seçeneğiyle sunmayı taahhüt ediyor. Ayrıca markanın Avrupa’daki satışlarının tamamının, 2030 yılına kadar elektrikli olması planlanıyor.

PEUGEOT E-3008, Stellantis’in, markayı bir üst seviyeye taşıyan yepyeni STLA Medium platformunu kullanan ilk model olma özelliğini de taşıyor. Bu yenilikçi platform, müşterilere sınıfının en iyi performansını sunmak üzere tasarlandı. 700 km’ye kadar üstün menzil, 30 dakikaya varan şarj süresi, sürüş keyfi, performans, verimlilik ve “Seyahat Planlayıcı”, “Akıllı Şarj”, “Araçtan Şarj”, “Tak ve Şarj Et” ve “İnternet Üzerinden Kablosuz Güncellemeler” gibi bağlantılı hizmetler ve işlevler gibi önemli ek faydalar da sağlıyor.

Yeni PEUGEOT E-3008, sadece Fransa’daki Sochaux Fabrikası’nda üretilecek ve Şubat 2024’ten itibaren kademeli olarak Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. “Allure” ve “GT” olmak üzere iki donanım seviyesiyle, sade ürün gamıyla sunulacak ve bunlar için 3 farklı ek opsiyon paketi olacak.

Bunun dışında üç adet tamamen elektrikli motor seçeneği (210 HP, 230 HP Uzun Menzil ve 320 HP Çift Motorlu 4 tekerlekten çekiş) olacak. Pazara bağlı olarak hibrit motor seçeneği de sunulacak.

 

E-3008

 

GÖZ ALICI: Yeni E-3008, yaratıcı tasarımı bir üst seviyeye taşıyor!

PEUGEOT tasarımı, yeni E-3008 ile yeni elektrikli çağına giriyor. Buna göre “GÖZ ALICI” tasarımıyla verimliliği destekliyor. Kedi duruşuna sahip aerodinamik fastback bir SUV olan yeni E-3008, tarzıyla hemen fark ediliyor. Dinamik ve aerodinamik formuyla (Cx 0,28) yeni E-3008, zarafeti, verimliliği ve ferah iç mekanı birleştiriyor. 4,54 metrelik uzunluğu, 1,89 metrelik genişliği ve 1,64 metrelik yüksekliğiyle yeni E-3008, kedi duruşuyla, optimum boyutlara sahip. Böylece, tamamen elektrikli C-SUV segmentinin en kompakt modellerden biri olmaya devam ederken, yine geniş yolcu ve bagaj alanı sağlıyor.

Yeni E-3008’in her tasarım detayı daha fazla yenilik ve verimlilik sunacak şekilde aerodinamik bir siluette tasarlandı. Yan cam fitillerinin kapılara gizlenmesi, otomobilin yan taraflarının şık tasarımına katkıda bulunuyor. Gövde üzerindeki dekoratif parçaların sayısı azaltıldı ve tüm krom parçalar çıkarıldı. 408 ile başlattığı yenilikçi yaklaşıma devam eden PEUGEOT, yeni E-3008’i hem modern tasarıma hem de aerodinamik performansa katkı sağlayan jantlarla donattı. Teknik ve geometrik tasarımlarıyla 19 inç veya 20 inç jantların ortasında yeni PEUGEOT logosu yer alıyor.

E-3008

PEUGEOT PANORAMIC I-COCKPIT

E-3008’in dışındaki yenilik ve şıklık, içeride de devam ediyor. Yeni PEUGEOT Panoramic i-Cockpit, sürüş keyfini bir üst seviyeye taşıyor. Kavisli 21 inçlik HD panoramik ekran, yükseltilmiş gösterge ekranı ile merkezi dokunmatik ekranı birleştiriyor. PEUGEOT ekipleri, i-Cockpitin üç temel unsurundan ikisini; yükseltilmiş gösterge ekranı ile büyük merkezi dokunmatik ekranı birleştirdi. Bunlar artık ön konsolun solundan orta konsola kadar uzanan, 21 inçlik yüksek çözünürlüklü tek bir panelden oluşan, kavisli bir panoramik ekranda entegre ediliyor. Panoramik ekran, ön konsolun üzerinde havada süzülüyor. Süzülme etkisi, ekranın altında bulunan LED ortam aydınlatmasıyla vurgulanıyor.

Yeniden tasarlanan mimari ve ergonomisiyle yeni PEUGEOT Panoramic i-Cockpit’teki en önemli yenilik; panoramik ekranın yolcu bölmesinden görülmeyecek bir bağlantı sistemi ile ön konsola monte edilmesi. Bu sayede, 21 inçlik panoramik dokunmatik ekranda gösterilen bilgilerin erişilebilirliği ve görünürlüğü artıyor. Ön konsolun ortasında, tamamen kişiselleştirilebilir dokunmatik i-Toggles’a da yer veriliyor. Kullanıcı bu panelde; bir kişiyi aramak, sık kullanılan bir varış noktası için navigasyonu başlatmak, kaydedilen radyo istasyonlarından birine ayarlamak, ideal klima sıcaklığını ayarlamak gibi, en sık kullandığı 10 işlevi, hızlı erişim için programlayabiliyor.

E-3008

Elektrikli performans ve bağlantıda bir üst seviye!

PEUGEOT E-3008, Stellantis’in yeni STLA Medium platformunu kullanan ilk model. Grubun gelecekteki elektrikli araçları için tasarlanan bu platform, pazarda yeni standartlar belirliyor. STLA Medium BEV platformu, kısa aks mesafesinde (E-3008 için 2,73 m) tekerler arası 98 kWsa ile rekor düzeyde yerleşik enerjiye sahip. Bu yüksek performanslı tasarım, E-3008’e kompakt gövdede (4,54 m uzunluk) sınıfının en iyi menzilini (700 km’ye kadar) sağlıyor.

En başından itibaren elektrikli bir model olarak tasarlanan yeni E-3008, farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere 3 adet 0 emisyonlu tamamen elektrikli motor seçeneğiyle (WLTP döngüsü onay aşamasında) sunuluyor.

  • 525 km menzil, 2 tekerlekten çekiş, 210 bhp/157 kW
  • 525 km menzil, çift motor, 4 tekerlekten çekişli, 320 bhp/240 kW
  • 700 km ile Uzun Menzil, 2 tekerlekten çekiş, 230 bhp/170 kW

Yeni nesil sabit mıknatıslı senkron motorlar daha fazla güç ve verimlilik sunuyor. 2 tekerlekten çekişli versiyonlar 157 kW (343 Nm) veya 170 kW (343 Nm) güç üretiyor. Çift motorlu 4 tekerlekten çekişli versiyon, önde 157 kW (343 Nm) ve arkada 83 Kw (166 Nm) olmak üzere toplam 240 kW güç sağlıyor. Elektromotor, Trémery’deki (Fransa) STELLANTIS-NIDEC ortak girişimi tarafından üretiliyor. Vites kutusu, Stellantis tarafından Valenciennes’de (Fransa) üretilirken, 2 tekerlekten çekişli versiyon (530 km) 9,77 orana sahip.

NMC (Nikel, Manganez ve Kobalt) kimyasal bileşimine sahip 400 V yüksek voltajlı lityum iyon batarya, zeminin altında bulunuyor ve aracın elektromotorunu besliyor. Aydınlatma ve bilgi-eğlence sistemi gibi diğer elektrik tüketen donanımlar, kendisi de dönüştürücü üzerinden yüksek voltajlı batarya tarafından beslenen 12V batarya ile beslenmeye devam ediyor. Yüksek gerilimli bataryanın üç versiyonu bulunuyor (WLTP döngüsü onay aşamasında):

  • 73 kWsa ile 525 km menzil
  • 73 kWsa batarya ve çift motor ile 525 km menzil
  • 98kWsa ile 700 km Uzun Menzil

E-3008

3 aşamalı rejeneratif fren işlevi, enerji geri kazanımı düzeyi dışında aracın yavaşlama düzeyinin ayarlanmasını içgüdüsel ve kolay hale getiriyor. Sürücü, kompakt direksiyonun arkasındaki kulakçıklar sayesinde 3 seviyeli rejeneratif fren işlevini yönetebiliyor. Soldaki kulakcık rejenerasyon seviyesini arttırıyor, sağdaki kulakcık ise azaltıyor:

  • Düşük (-0,6 m/s²) ile içten yanmalı motorlu bir araca benzer bir his,
  • Orta (-1,2 m/s²), ile hızlanma pedalı bırakıldığında daha hızlı yavaşlama,
  • Yüksek (-1,8 m/s²), ile hızlanma pedalı bırakıldığında maksimum yavaşlama ve dolayısıyla maksimum rejenerasyon sağlanıyor.

Son 2 seviyede arka fren lambaları da otomatik olarak devreye giriyor.

E-3008, Allure ve GT olmak üzere, yalın ve anlaşılması kolay bir ürün gamında, iki donanım seviyesiyle sunuluyor. E-3008 Allure versiyonlarında tek renkli boya ve kabartma motifli yarı deri efektli yarı kumaş döşeme bulunuyor. Standart donanım, anahtarsız giriş ve çalıştırma, HD geri görüş kamerası, arka park sensörleri, LED farlar ve stop lambaları, 19 inç alaşım jantlar, iki adet 10 inç dijital panelli PEUGEOT i-Cockpit ve PEUGEOT i-Connect bağlantılı bilgi sistemini içeriyor.

 E-3008 GT, siyah tavanlı çift renkli boya ve Alcantara döşemeyle sunuluyor. Allure versiyonuna ek olarak standart donanım, 20 inç alaşım jantlar, Pixel LED farlar, ön park sensörleri, elektrikli bagaj kapağı, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, kablosuz şarj sistemi, kişiselleştirilebilir ambiyans aydınlatması, PEUGEOT Panoramik i-Cockpit, kavisli 21 inç ekran, kişiselleştirilebilir dokunmatik i-Toggle ve PEUGEOT i-Connect Gelişmiş bağlantılı bilgi sistemini içeriyor.

İkinci el araçlarda küçük fiyat düşüşleri yaşandı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir