Ana SayfaHaberParis Saga Projesinde 3D Teknolojisi Tarih, Mimari ve Kültürle Buluşuyor

Paris Saga Projesinde 3D Teknolojisi Tarih, Mimari ve Kültürle Buluşuyor

PARİS; Büyük bir kültür, sanat ve tarih şehri. Dünyanın engüzel ve özel şehirlerden biri. Aynı zamanda dünyada en çok ziyaret edilen,tarihi eserleri, mimari yapıları en çok ilgi çeken şehirlerden biri de Paris.Resimlere, kitaplara, filmlere sayısız kere konu olan bu muhteşem şehir bu kezde kültür, tarih ve de teknolojinin buluştuğu bir projenin ilham kaynağı oldu:Dassault Systemes’in başlattığı Paris 3D Saga projesi.

Avrupa’nın en büyük iki yazılımşirketinden biri olan, aynı zamanda dünyanın en büyük teknoloji şirketleriarasında olan Dassault Systèmes, Kasım ayında Paris’te gerçekleştirdiği “Paris3D Saga” etkinliğiyle projenin startını vermişti. Proje kapsamında, üç boyutluteknolojiler kullanılarak Paris’in tarihsel ve mimari gelişimi sergileniyor.

Dassault Systèmes ekibinin uzunsüredir üzerinde çalıştığı ve şirketin nun teknolojik imkanları kullanıldığıbu üç boyutlu tarih macerası “Paris 3D Saga” izleyenler için hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim

Tarihsel gelişimiyle üç boyutlu olarak gözler önünde

Üç boyutlu gerçekleşen bu tarihturunda, izleyenler Eyfel Kulesi’nin inşaat sürecinden Fransız devrimi döneminekadar birçok tarihsel gelişme üç boyutlu teknolojiler eşliğinde adetaiçindeymişçesine yaşanıyor.

Paris 3D Saga projesi hakkındakonuşan Dassault Systèmes DijitalStratejilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehdi Tayoubi, ilk kez Paris’in geçmişten bugüne bir dijitalmodelinin oluşturulduğunu söyledi. Tayoubi, şunları söyledi. “Sanal gerçeklikteknolojisi ve üç boyutlu teknolojiler bu noktada bizlere büyük fırsatlar veolanaklar sağlıyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ve üç boyutlu teknolojiler;araştırma, eğitim, kültürel ve sanatsal keşfediş gibi birçok alanda çok çok faydalıoluyor. Paris 3D Saga projesi de de bunu gösterir nitelikte bir projedir. Paris3D Saga’nın da gerçek anlamda bir üç boyutlu deneyim olduğunu düşünüyoruz. Gelecektede yine benzer projelerle insanların karşışına çıkacağız.”

paris_saga

Paris 3D Saga için büyük bir grupaylarca projeyi hayata geçirebilmek için çalıştı. Özellikle tarihselgelişimdeki her detay tarih uzmanlarının bilgileri ışığında büyük özenlehazırlandı. Dassault Systèmes olarak uzun süredir 3DEXPERIENCE yani üç boyutludeneyimler vizyonu ışığında tüm sektörlere ve endüstrilere hizmet sunuyor.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU