Ana Sayfa Güvenlik Mac'im Var, Bana Virüs Bulaşmaz Demeyin!

Mac’im Var, Bana Virüs Bulaşmaz Demeyin!

ESET, Macintosh bilgisayar kullanıcıları için yeni nesil ESET Cyber Security ve ESET Cyber Security Pro ürünlerini piyasaya sundu. Apple’in güvenlik özelliklerine ekstra koruma katmanı ekleyerek, Mac bilgisayarlarına yönelik virüs saldırılarını tespit ve bloke eden ESET Cyber Security, aynı zamanda karışık ağlarda Windows veya Linux tabanlı sistemleri hedefleyen çapraz platform saldırılarını engellemek için tasarlandı.

ESET, günümüzde giderek daha popüler hale gelen Mac OS X platformu için yeni nesil ESET Cyber Security ve ESET Cyber Security Pro yazılımlarını, bir düzineden fazla yeni veya gelişmiş özellikle sunuyor. ESET Cyber Security ürünleri, sezgisel jenerik imzaları ve ileri jenerik teknolojisini kullanarak henüz bilinmeyen zararlı yazılımların etkin şekilde tespitine odaklanıyor. Ürünler, Mac bilgisayarları en üst performansta çalışmaya devam ederken korumak için düşük bellek kullanımı ve minimal bildirimlerle tasarlandı. ESET Cyber Security Pro, ESET Cyber Security’nin tüm özelliklerinin yanı sıra Kişisel Güvenlik Duvarı’na ve bir web içeriği yönetim aracı olan Ebeveyn Kontrolü’ne sahip.

Mac’lere yönelik saldırılar yükselişte

İngiltere merkezli Macworld Dergisi’nin Nisan 2012’de yaptığı anket*, Mac sahiplerinin yüzde 57,7’den fazlasının herhangi bir antivirüs koruması kullanmadıklarını ortaya koydu. ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, bu durumu şöyle değerlendirdi: “Son yıllarda Mac ile ilişkili zararlı yazılımda artış görülmektedir ve bunun Mac kullanıcıları üzerinde etkisi olmaya başlamıştır. Örneğin Nisan 2012’de Flashback Truva atı ortaya çıkmıştır. Öte yandan Mac kullanıcıları zararlı yazılımları Windows kullanan arkadaşlarına kolayca geçirebileceklerinden de habersizdirler”.Cyber Security

Bağımsız kuruluşlardan tam not

Avusturya merkezli bağımsız güvenlik yazılımları test kuruluşu AV-Comparatives, 2012 yılı Mac Güvenlik İncelemesi’nde** ESET’in yeni nesil Mac ürünleri için şu ifadeleri kullandı: “Çok iyi düşünülmüş bir ürün. ESET Cyber Security Pro sadece bir virüs tarayıcısından daha fazlasıdır ve sahip olduğu özellikler bizi etkilemiştir. Güvenlik paketi ayrıca örneğin Running Processes gibi yenilikçi fonksiyonların yanı sıra Kişisel Güvenlik Duvarı, Ebeveyn Kontrolü ve güçlü bir planlayıcıya sahip. Kullanıcı arayüzü yine net ve kolay kullanımlı.

Unilicense özellikli

ESET Cyber Security, tüketicilere ESET Unilicense özelliği ile sunuluyor. Bu özellik, tüketicinin ESET güvenlik ürünlerini dilediği işletim sistemine kurabilmesini sağlayan benzersiz bir lisanslama sisteminı tanımlıyor. ESET Unilicense, bir makine üzerinde çalışan 3 değişik işletim sistemini tek bir lisans ile korumaya olanak veriyor. Yani örneğin Mac OS sistemi ile çalışan 1 bilgisayarın üzerinde aynı zamanda Boot Camp ile çalışan Windows işletim sistemi de varsa, her iki sistem de tek lisans ile korunuyor.

ESET Cyber Security ve ESET Cyber Security Pro (ECS Pro) yazılımlarının özellikleri ve yeni faydaları

 

·         Ebeveyn Kontrolü (sadece ECS Pro versiyonu): Anne babalar, isteğe göre çocuk, genç veya yetişkin şeklinde önceden tanımlanmış profilleri ayarlamayı sağlayan web filtresini kullanabilir. Ayrıca belirli bir hesap için bloke edilecek veya izin verilecek web sayfalarını ve uygulamalarını siyah/beyaz şeklinde listeleyebilir.

 

·         Kişisel Güvenlik Duvarı ile kimlik hırsızlığı koruması (Sadece ECS Pro versiyonu): Yeni entegre edilen yangın duvarı, yetki dışı kullanıcıların Mac bilgisayarına uzaktan erişmelerini engeller ve spesifik bir durum için özel ayarlara sahip bir dizi profilin tanımlanmasını sağlar.

 

·         Çapraz platform internet tehditlerine karşı daha güvenli konum: Mac kullanıcıları için zararlı olmayan fakat arkadaş veya ailenin Windows ve Linux tabanlı sistemlerine zarar verebilecek olan Windows tabanlı tehditlerin yanı sıra Mac zararlı yazılımına karşı etkin koruma sağlar.

 

·         Kurun ve unutun ya da küçük düzeltmeler yapın: Program arka planda çalışır ve gerektiğinde ilgilenilmesi için istekte bulunur. İleri ayarla aynı zamanda derinlemesine güvenlik ayarlarının ihtiyaçlara uygun hale getirilmesine imkan verir.

 

·         Çıkarılabilen Medya Kontrolü: Kullanıcının potansiyel tehditler için güvenli olmayan çıkarılabilir aygıtları (USB, CD, DVD, Fire Wire) taramasını sağlar.

 

·         Bulutla Çalışan Tarama (ESET LiveGrid®): Bulutta dosya itibar veritabanı doğrultusunda güvenli dosyaların güvenilir adres olarak listelenmesine dayalı tarama optimizasyonu yapar. Bu fonksiyon olası yanlış pozitifleri minimumda tutar.

 

·         Web ve E-posta Taraması: Bu, Email > POP3/IMAP we Web > HTTP taraması için gelişmiş bir proxy sunucusudur. Bu fonksiyon Mail/Web istemci çözümünden bağımsız olarak entegre edilir.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting