Lenovo ThinkPad X1 Tablet inceleme


Microsoft, ikisi bir arada pazarında Surface Pro ile büyük bir başarı yakalaması uzak doğulu üreticilerin ilgisini çekti.  Bu üreticilerden biri olan Lenovo, hareketlenen bu pazarda pay alabilmek için Lenovo ThinkPad X1 Tablet adlı ürünü ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Beğenin veya beğenmeyin. Microsoft Surface ailesi, dizüstü ve Tablet pazarını birleştiren ikisi bir arada pazarını fethetti.  Tasarım ve görselliğe önem verem Microsoft, Surface Pro adlı ürünü ile ikisi bir arada pazarına ciddi bir hareketlilik kazandırdı. Bu da ister istemez uzak doğulu üreticilerin ilgisini çekti. Herkes bu pazardan pay kapabilmek için yeni ürünler geliştirdi. Tıpkı, bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Lenovo ThinkPad X1 Tablet gibi.

Lenovo’nun bu kategori için yeni bir ürün tasarlaması bizi çok fazla şaşırtmadı. Nedeni, Lenovo’nun Convertible pazarında ciddi bir tecrübe kazanmış olması ve bu tecrübeyi, deneyimli bir üretici olarak buraya taşıması.  2005 yılında ThinkPad X41 Tablet ile başlanan bu serüven, 2013 yılında ThinkPad Helix ile iyice şekillendi.  İşte bu tecrübe, günümüzde, Microsoft Surface ürününden ilham alınarak ThinkPad X1 Tablet’e yansıdı.

1

X1 Tablet’e yakından baktığımızda ayarlanabilir bir ayağının olduğu görülüyor. Pasif soğutma sayesinde oldukça sessiz çalışan X1 Tablet, Intel Core mimarisine sahip işlemci ile donatılmış. Yüksek bir malzeme kalitesi ve sağlam bir işçilik ile karşımıza çıkan bu ürün, modüler tasarımı ile fark yaratıyor.  Lenovo ThinkPad X1 Tablet, sonradan alacağınız projektör ya da Port çoğaltici modüller sayesinde fonksiyonelliğini arttırmanıza mümkün kılıyor.  Üründe beğendiğimiz bir özellik birçok konfigürasyonda satılması . Bizim test ettiğimiz ürün ise Core m7-6Y75 işlemci ile birlikte 8 GByte DDR3 bellek ve 512 GByte SSD kapasiteli olan modeli.

Tasarım ve ergonomi

Lenovo ThinkPad X1 Tablet, Magnezyum ve PPS Hybrid-Injection olarak adlandırılan özel bir plasitk malzemeden oluşuyor. Siyah kırmızı bir tasarıma sahip olan bu ürün, sağlamlığı ile bilinen ve Lenovo’nun iş çevreleri için tasarladığı Thinkpad ailesinden olduğu hemen belli ediyor. Surface Pro ile kıyaslandığında 750 gr ağırlığı ile oldukça hafif olan X1 Tablet, klavye tasarımlı kılıfı ile beraber sadece 1048 gr’lık bir ağırlığına ulaşıyor. Bu esasında önemli bir özellik. Çünkü Dell XPS 12, HP Spectre X2 veya Asus Zenbook UX305CA ile kıyaslandığında 1.2 kg sınırının çok altında olduğunu söylemeliyiz.

3

Elbette ürünün sadece hafif olması yeterli değil. Ürün aynı zamanda sağlam ve stabil olmalı.  Lenovo Lenovo ThinkPad X1 Tablet genel olarak bu özelliğe sahip. Ama bunu yaparken de kapalı kutu tasarımından çok, teknik servisin de zorlanmayacağı bir tasarımı seçti. Bu çok önemli bir avantaj. Çünkü bu sayede batarya, SSD, WLAN adaptörü ve anakart piline rahatça erişilebiliyor.  Üründe beğendiğimiz bir özellik USB 3.0 ve Type C arabirimlerine sahip olması. Bununla birlikte MicroSD kart okuyucusunun da olması önemli bir artı.

6

Ekran ve Performans

12 inç büyüklüğünde bir IPS ekrana sahip olan X1 Tablet,  2160×1440 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Ekranın 216 PPI değerinde piksel yoğunluğu günlük kullanım için fazlasıyla yeterli. 315 cd/m²’lık parlaklık değeri buna karşın benzer ürünlerle kıyaslandığında ortalama seviyede. 460:1’lik kontrast ise ne yazık ki en zayıf noktası. Parlak ve canlı renkler sunan X1 Tablet genel olarak positif bir izlenim yaratıyor.

Performans konusuna gelince, Lenovo ThinkPad X1 Tablet’in bu alanda iyi bir iş çıkardığını söylemeliyiz. Core m7-6Y75 işlemcisi normalde 7 Watt’lık TDP değeri ile iyi bir performans değerine ulaşıyor. Pasif soğutmalı ürünlerde, işlemcinin fazlasa ısınmaması için bu değer 4.5 Watt’a düşürülüyor. X1 Tablet, her ne kadar pasif soğutmalı olsa da işlemci 7 Watt TDP değerinde çalışıyor. Bunun anlamı işlemci performansını tam olarak verebilmesi. Söz konusu olan bu performans Business uygulamalarında istenileni rahatlıkla verebiliyor. İşlemciye yüklenen resim ve video işleme gibi uygulamalarda ise ciddi anlamda zorlanıyor. 8 GByte bellek ve hızlı bir SSD bile burada yardıma koşamıyor. Benzer bir durum oyunlar için de geçerli.

5

Sonuç

Lenovo, ThinkPad’ın klasik tasarımını X1 Tablet ile bozuyor. Yaptığı tasarım değişiklikleri ile Microsoft’un Surface tasarımını ve ergonomisinden fazlasıyla faydalandı. Bu değişiklikler sayesinde de Surface Pro’ya karşı ve iş çevrelerini hedef alarak ciddi bir alternatif oluşturdu.  Sessiz ve performanslı bir çalışma sunan X1 Tablet, normal kullanımda yaklaşık 10 saat dayanabiliyor. Yük altında çalışma söz konusu olduğunda ise, çalışma süresi 2 saat’e kadar iniyor. Benzer ürünlerle kıyaslandığında,  pil kullanım süresine ortalamanın altında.  Ayrıca cihaz her ne kadar sessiz olsa da ısındığını belirtmek isteriz. Bu yüzden bu ürün son kullanıcıdan çok iş çevreleri tarafından tercih edilmeli. Zaten  X1 Tablet’in oyun oynamayı seven kişiler için tasarlanmadığını da hatırlatmak isteriz.

4

Teknik Özellikler

İşlemci: Intel Core m7-6Y75
Ekran: 12 inç IPS 2160×1440
Bellek: 8 GByte
Kapasite:
512 GByte
Boyut: 291,5 x 209,5 x 13 mm
Ağırlık: 1048 gr

Türkiye yazılım konusunda dünyada kaçıncı?


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git