Home Genel iPad’leri, iPadOS 16’daki DriverKit desteği sayesinde harici aksesuarları destekleyecek

iPad’leri, iPadOS 16’daki DriverKit desteği sayesinde harici aksesuarları destekleyecek

0

Geçen hafta Apple, iOS, iPadOS, watchOS ve macOS’un bir sonraki sürümünü duyurduğu yıllık WWDC’sini düzenledi. Cupertino merkezli dev, iPadOS 16 ile iPad’ler ve dizüstü bilgisayarlar arasındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor . 

Yeni sürüm iPadOS 16 yazılımı, iPad’lerin DriverKit API desteği aracılığıyla harici donanımı desteklemesini sağlayacaktır. Bu, cihaz üreticilerinin tablet için daha fazla aksesuar oluşturmasını da sağlayacak.

DriverKit API, orijinal olarak 2019’da Mac’ler için oluşturulmuş bir çerçevedir. Geliştiricilerin iPad’ler için özel sürücüler yazmasına ve ürünlerini tabletle uyumlu hale getirmesine olanak tanır. Şu anda iPadOS 16’daki API, USB, PCI ve ses cihazlarını desteklemektedir. Mac’te de mevcut olduğundan, macOS sürücüleri oluşturan geliştiriciler bunları kolayca iPad’e taşıyabilir. Apple, aygıt sürücülerinin App Store’dan da dağıtılabileceğini söylüyor. 

DriverKit API ile ilgili bir uyarı var – yalnızca Apple’ın dahili silikonu, yani M1 ve M2 işlemcisi tarafından desteklenen cihazlarda çalışır. Bu nedenle, yetenek yalnızca iPad Pro 2021 ve iPad Air 2022 ile sınırlıdır. Ancak, daha önce iPadOS ile uyumlu olmayan çeşitli aksesuarlara erişebildikleri için bu, iPad kullanıcıları için hala harika bir haber.  iPadOS 16, önümüzdeki ay genel beta olarak sunulacak. Bu sonbaharda resmi olarak piyasaya sürülecek. 

Galaxy Z Flip 4 gerçek görüntüleri ortaya çıktı

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version