Home Haber Google 98 milyon dolar para cezası aldı

Google 98 milyon dolar para cezası aldı

0
Google'a 98 milyon dolar para cezası verildi

Bir Rus mahkemesi, şirketin ülkenin yasa dışı kabul ettiği içeriği silmemesi nedeniyle Cuma günü Google için 7,2 milyar ruble (98 milyon dolar) para cezası çıkardı. İşte detaylar.

Google yeni bir davayla uğraşıyor. Rusya, yıl boyunca çok sayıda teknoloji şirketini giderek kısıtlayıcı internet içeriği kurallarına uymadıkları için para cezasıyla etiketlese de bu ceza daha farklı. Cuma günkü karar, mahkemenin bir şirketin yıllık gelirine dayalı olarak ilk kez para cezası uyguladığını gösteriyor.

Ek olarak, Rus mahkemesi Meta’yı (ve yan kuruluşu Instagram) benzer suçlardan dolayı 2 milyar ruble (27.15 milyon $) para cezasına çarptırdı. Reuters’e göre Meta, yaklaşık 2.000 yasaklı öğeyi kaldırmamakla suçlanırken, Google’ın 2.600 bit yasa dışı içeriği kaldıramadığı bildirildi. Bunlar arasında uyuşturucu kullanımını veya tehlikeli davranışları teşvik eden gönderiler, doğaçlama silahlar ve patlayıcılar yapma talimatlarının yanı sıra neyin ve kimlerin aşırılıkçı veya terörist olarak tanımlandığına dair her şey yer alıyor. Ya da görünüşe göre “eşcinsel propagandası”nın yayılması da Google’un suçuymuş. Google, nasıl devam edileceğine karar vermeden önce mahkeme belgelerini inceleyeceğini duyurdu. Şirketin temyiz başvurusunda bulunmak için 10 günü var.

Bu karar, Moskova’nın yalnızca kendi ulusal ağı üzerinde değil, bir bütün olarak internet üzerinde daha fazla kontrol uygulama girişimlerinin yalnızca sonuncusu ve Rus yetkililerin teknoloji şirketlerinin yerel sunucular kurmasını talep ettiği 1 Ocak’ta daha da büyük bir çatışmaya yol açıyor.

Xbox belgeseli yayınlandı: Power On: The Story of Xbox

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version