Home Gundem Ford fabrikalarındaki üretimi sınırlandırıyor

Ford fabrikalarındaki üretimi sınırlandırıyor

0
Ford fabrikalarındaki üretimi sınırlandırıyor

Kuzey Amerikalı  otomobil üreticisi, devam eden küresel çip sıkıntısı nedeniyle üretimi geçici olarak azaltmak üzere. Bir Ford sözcüsü Cuma günü Reuters’e, otomobil üreticisinin ABD, Meksika ve Kanada’daki sekiz fabrikasında üretimi keseceğini veya askıya alacağını söyledi. İşte detaylar.

Ford için kısıtlamalar 7 Şubat’ta başlayacak. Karar, diğer tesislerin yanı sıra Ford’un en popüler ve karlı araçlarından biri olan F-150’yi ürettiği Kansas City tesisini etkileyecek. Bu, Ford’un devam eden küresel kıtlıkların etkisini ilk hissedişi değil ya da Ford bu durumdan etkilenen tek otomobil üreticisi de değil. Geçen Eylül ayında General Motors, bileşen kıtlığı nedeniyle Kuzey Amerika fabrikalarının dördü dışında tümünde üretimi geçici olarak askıya almıştı. Yılın başında ABD Ticaret Departmanı, yarı iletken sektörüyle ilgili tedarik kısıtlamalarının en az 2022’nin ikinci yarısına kadar süreceği konusunda uyarmıştı. Departman Sekreteri Gina Raimondo, “Bu kıtlık problemini atlatmaya  yakın bile değiliz” dedi.

Ford gibi şirketler sorunu çözmek için harekete geçti. Kasım ayında şirket, ABD yarı iletken üretimini artırmak için GlobalFoundries ile stratejik bir ortaklık duyurdu, ancak otomobil üreticisi muhtemelen bir süre bu düzenlemeden fayda sağlamayacak. Bu arada Ford, Reuters’e, üretim hacminin yılın ikinci yarısında “önemli ölçüde iyileşmesini” beklediğini de belirtti. Koronavirüs ile başlayan kıtlıklar bir süre daha can sıkacağa benziyor.

Amazon geliri dudak uçuklatacak boyutlara ulaştı: Şirket darphaneye döndü

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version