Facebook’a bir darbe de İngiltere’den geldi!


Geçtiğimiz yıl patlak veren Cambridge Analytica skandalının yankıları bitmek bilmiyor. Facebook, kullanıcı bilgilerini koruyamadığı gerekçesiyle yeni bir para cezasıyla daha karşı karşıya.

Son dönemde teknoloji şirketleri üzerinde kurulmuş olan baskının oldukça arttığını söyleyebiliriz. Bir yandan ABD, diğer yandan AB teknoloji ve yazılım şirketlerini kıskaca almış durumdalar.

Daha geçtiğimiz günlerde AB rekabet komisyonu, Google’ın Android işletim sisteminde kendi tarayıcı ve arama motorunu ön yüklü olarak kullanıcılara sunmasının pek de etik olmadığını açıklamıştı. Hatta sırf bu yüzden Google’ın para cezası ile karşı karşıya kalabileceği dile getirilmişti.

Facebook darbe üstüne darbe yiyor

Aslında bu sıkı düzen Facebook’un tüm dünyayı sarsan Cambridge Analytica skandalından sonra başladı. Kullanıcı verilerinin, izinsiz bir şekilde analiz firmalarıyla paylaşıldığı bilgisi, gündeme bomba gibi düşmüştü.

Tam Facebook bu işten yakasını sıyırdı diye düşünürken, bu sefer de devreye İngiltere girdi. İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi, bir süredir inceleme altında bulunan Cambridge Analytica dosyasını sonunda karara bağladı.

Ortaya çıkan karara göre, Facebook 500.000 pound’luk bir para cezası ödemek zorunda kalabilir. Elbette bu nihai karar değil. Zuckerberg ve ekibi muhtemelen bu cezaya itiraz edecektir.

Elbette verilen ceza tamamen sıfırlanamaz. Fakat çok daha uygun meblağlara düşürülebilir. Şimdilik sosyal medya devi cephesinden yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat Zuckerberg, şirket olarak daha fazla yaptırımlar karşılaşmayı düşünmediklerini açıklamıştı.

Netflix mobil sürümü için önemli yenilik


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin