Home Genel Bitcoin madencilerini yeni bir kriz bekliyor

Bitcoin madencilerini yeni bir kriz bekliyor

0
Kuantum bilgisayarlar Bitcoin

Bitcoin fiyatı düşerken elektrik fiyatının hızla artması, kripto madencilerini yeni bir krize sürükleyebilir.

Bildiğiniz gibi son dönemde kripto para piyasalarında ciddi bir kriz içerisinde. Zaten bir süredir düşüşte olan kripto piyasası, Terra Luna çöküşünden de büyük bir darbe aldı ve daha da değer kaybetti. Bitcoin ve Etherium gibi en güvenilir kripto birimleri bile uzun süredir olmadıkları kadar düşük rakamlara geriledi. Yakın zamanda yeniden değer kazanıp kazanamayacakları ise bilinmiyor. Ancak kripto paralara olan güvensizliğin artması bu ihtimali güçleştiriyor. En azından yakın gelecek için.

Kripto para piyasasında yaşanan bu çöküş daha çok yatırımcılar ve kripto şirketleri üzerinden okunmuş olsa da, bu çöküşten çok ciddi etkilenen bir grup daha var: Kripto madencileri.

Bitcoin 68 bin dolar bandında gezdiği dönemde kripto madencileri müthiş bir dönem geçiriyordu. O dönemde gelirlerinin yaklaşık yüzde 90 olduğu söyleniyor. Böylesine büyük bir kar oranı elde edince pek çok kripto madencisi bu alana daha büyük yatırım yaptı. Daha fazla alan kiralayıp daha fazla makine alarak daha fazla kripto para çıkarmayı hedefliyordu. Ancak kripto para pazarında çöküş yaşanınca bu yatırımlar boşa çıktı. Üstelik şimdi kripto madencilerini yeni bir kriz bekliyor. Çünkü maliyetler gitgide artarken kazancın düşmesi endişe verici bir tablo ortaya çıkarıyor.

68 bin dolar olan Bitcoin bugün 30 bin dolar civarında seyrederken elektrik masrafları geçtiğimiz yıla göre çok daha yükselmiş durumda. Çünkü Ukrayna savaşı sonrası tüm dünyada bir enerji krizi yaşanıyor. Bu kriz de elektrik faturalarını yukarı çekiyor. Elektriğin fiyatı artarken Bitcoin’in fiyatının azalması, kripto madencilerini daha büyük bir krize sürükleyebilir.

Microsoft Office’te kritik güvenlik açığı

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version