Home Genel Bir milyar Çinli vatandaşın polis verileri çalındı!

Bir milyar Çinli vatandaşın polis verileri çalındı!

0
Bir milyar Çinli vatandaşın polis verileri çalındı!

Bir bilgisayar korsanı (veya bilgisayar korsanları grubu), bir Şanghay polis veri tabanından bir milyar Çinli vatandaşın verilerini çaldığını iddia ediyor. İşte detaylar.

Bloomberg’e göre, bilgisayar korsanı 23 terabayt veriyi 10 bitcoin karşılığında satmayı hedefliyor. Bu da tam olarak 198.000 doların biraz üzerinde bir rakam. Bir milyar Çinli vatandaşın verilerini çalan hacker bu bilgileri sadece Bitcoin karşılığında vereceğini duyurdu. Veriler adları, adresleri, doğum yerlerini, ulusal kimlikleri ve telefon numaralarını içeriyor. Wall Street Journal, bilgisayar korsanının, 1995 yılına kadar uzanan suç raporlarını içeren verilerin bir örneğini sağladığını bildiriyor. Muhabirler, numaraları listelenen kişileri arayarak verilerin en azından bir kısmının meşruluğunu doğruladı.

Bilgisayar korsanının polis veri tabanına nasıl sızdığı henüz belli değil, ancak veri tabanını barındırdığı söylenen Aliyun adlı bir Alibaba bulut bilişim şirketi aracılığıyla erişim sağladıkları yönünde öneriler var. Alibaba konuyu araştırdığını söyledi. Sızıntının gerçek kapsamı bilinmiyor. Ancak siber güvenlik uzmanları, bunu Çin tarihindeki en büyük siber güvenlik ihlali olarak nitelendirdi. Bu aralar internette güvenlik problemleri ciddi anlamda artmış durumda. Hackerlar farklı kanallardan farklı verileri hackleyerek problem yaratmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da güvenlik ve gizlilik çok daha önemli bir hale geliyor. Ancak bu konuda henüz alınan önlemler yeterince gelişmiş olmayacak ki hala hack problemleri yaşanıyor.  Bir milyar çinlinin verilerine ulaşım sağlanmaya çalışılıyor.

Galaxy S22 Ultra, bugüne kadar satılan tüm Note serisi cihazların tüm satış rekorlarını kırdı

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version