Home Haber Bilim insanları balıkların konuşabildiğini keşfetti!

Bilim insanları balıkların konuşabildiğini keşfetti!

0
Bilim insanları balıkların konuşabildiğini keşfetti!

Cornell Üniversitesi bilim insanları tarafından yürütülen yeni araştırmalar şaşırtıcı bir buluşu ortaya koydu. Buna göre yaklaşık 155 milyon yıl önce ışın yüzgeçli balıklarda ses üretiminin ortaya çıkmış. İşte detaylar.

Bilim insanları şaşırtıcı bir buluşa imza attı. Cornell Ornitoloji Laboratuvarı‘nda araştırmacı olan Dr. Aaron Rice, “Bazı balıkların ses çıkardığını uzun zamandır biliyorduk” dedi. “Ama balık sesleri her zaman nadir görülen tuhaflıklar olarak algılandı. Bunların tek seferlik olup olmadığını veya balıkların esasında iletişim kurup kuramadığını tam olarak hiç anlayamadık”. Araştırmacılar, 34.000’den fazla canlı türünü içeren bir dal olan Actinopterygii’yi baz aldılar. Sesle iletişim kuran veya iletişim kurması muhtemel olan balık türlerinin üçte ikisini içeren 175 aile buldular. Araştırmacılar balıkların soy ağacını inceleyerek sesin çok önemli olduğunu, milyonlarca yılda en az 33 ayrı kez evrimleştiğini buldular.

Cornell Üniversitesi’nden Profesör William Bemis, “Balıkların evrimsel ilişkileri üzerine onlarca yıllık temel araştırmalar sayesinde, artık bilinen yaklaşık 35.000 balık türünde farklı işlev ve davranışların nasıl evrimleştiğine dair birçok soruyu keşfedebiliriz” dedi. “Kesinlikle insan merkezli bir düşünce biçiminden uzaklaşıyoruz. Öğrendiklerimiz, sağlam iletişimin itici güçleri ve nasıl gelişmeye devam ettiği hakkında bize biraz fikir verebilir.” Onca yıldır balıkların aslında birbirleri ile iletişim kurdukları ortaya çıktı. Ancak bu konuyla ilgili araştırmalar şu anda tam hızıyla devam ediyor. Bu nedenle henüz dilleri hakkında net bir bilgi elde edilemedi.

SpaceX Dragon aracı neredeyse kaza yapıyordu: Uzayda panik

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version