Home Donanım Adı Intel Celeron ama performansı Intel Core i9!

Adı Intel Celeron ama performansı Intel Core i9!

0

Geçtiğimiz gün internette paylaşılan bir benchmark test sonucu, görenleri gözlerine inandıramadı.

Adı Intel Celeron ama performansı Intel Core i9! Intel Celeron denilince akla ilk gelen şey performanstan ziyade fiyat/maliyet odaklı işlemcilerdir. Genelde bu kitleye hitap eden, düşük maliyetli cihazlarda kullanılan Intel Celeron işlemci, yeni modeli olan G6900 ile bir anda bambaşka bir seviyeye çıktı.

Geçtiğimiz gün paylaşılan test sonucuna göre,  ASRock Z690M Phantom Gaming 4 anakart ve 16GB DDR4 bellek ile test edilen bu işlemci, tek çekirdek performansından 1403 puan çoklu çekirdek performansından ise 2577 puan aldı. Bunun anlamı, sadece bu puanlar baz alındığından Intel Core i9-10900K işlemciden bile daha iyi bir sonuç elde edilmiş.

Adı Intel Celeron ama performansı Intel Core i9!

Tabi bu test sonucu bizlere Intel Celeron G6900‘ın Intel Core i9-10900K’dan daha güçlü olduğu yönünde bir bilgi falan vermiyor. Bunun yerine sadece Intel Celeron G6900’ın nasıl bir potansileye sahip olduğunu görmemiz açısından önemli. Öyleki bu işlemcinin kullanıldığı anakartın Base Frequency Boost özelliği sayesinde taban hızının arttırıldığı düşünülüyor.

Ancak daha önce de söylediğimiz üzere Intel Celeron G6900 modeli kendisinden beklenmeyecek derecede iyi bir performans göstermiş. Bu durum, hem Intel Celeron cephesi hem de Intel Core i3 cephesi açısından önemli. Çünkü her iki işlemci türü de, performanstan ziyade fiyat rekabetiyle öne çıkan modeller. Bu yüzden de ilerleyen günlerde, daha güçlü bilgisayarların daha uygun fiyatlarla satışa sunulabileceği düşünülüyor.

Apple iOS 15.3 yeni beta güncellemesi geldi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version